Choď na obsah Choď na menu
 


Opaľovanie not Grilovanie!!!!

16. 6. 2010

Tak ičiQ a sašiQ vám ponúkajú 15 otázok ako nebiť zgrilovaná ale opálená..........

Obrázok 1. Existuje "zdravé" opaľovanie?

Podľa slov dermatologičky a majiteľky kliniky plastickej chirurgie Esthetic Alexandry Novotnej, nie. "Slnko je síce nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D v organizme, ale na to stačí 15-minútová expozícia chrbtom rúk. Svetlokožci, fototyp jeden a dva, by sa mali pred slnkom dôkladne chrániť. Keď sa mu budú zámerne vystavovať, aby sa ako-tak opálili, kým sa tak stane, trikrát sa spália a svojej pokožke veľmi ublížia.

2. Ako nám môže slnko ublížiť?

Opakované spálenie kože môže u predisponovaných jedincov spôsobiť zničenie ochrannej funkcie buniek a následne  dochádza k ich rakovinovému bujneniu. Malígny melanóm je najzákernejší typ kožnej rakoviny, rýchlo sa šíri krvnou i lymfatickou cestou. Ide o chorobu hlavne tridsiatnikov," zdôrazňuje MUDr. Novotná. Je to ale typ rakoviny, ktorému sa dá predchádzať práve rozumným pobytom na slnku a ak sa včas diagnostikuje, dá sa úspešne liečiť. Preto je pravidelná kontrola znamienok mimoriadne dôležitá. Počet prípadov malígneho melanómu – zhubného nádoru kože ročne stúpa o 5 %.

3. Má nadmerné opaľovanie aj iné negatívne dôsledky?

Slnko spôsobuje zmnoženie pigmentových buniek, stmavnutie kože, jej zhrubnutie a urýchľuje starnutie pokožky. Podporuje prehĺbovanie a vznik nových vrások, ochabnutie pokožky, vznik pigmentových škvŕn a rozširovanie cievok.


4. Prečo je vitamín D dôležitý?

Ide o tzv. slnečný vitamín, ktorý zabezpečuje zdravé fungovanie organizmu. Jeho nedostatok spôsobuje napríklad problémy s pamäťou, rednutie kostí, tvorbu zubného kazu, ľudia bez dostatku déčka majú sklon k depresiám, vzniku rakovinových ochorení, sú náchylnejší aj na chrípku a iné vírusové ochorenia.

5. Môžeme si ho doplniť aj inak ako opaľovaním?

Pobyt na slnku je najefektívnejší spôsob. Existujú však aj výživové doplnky, ktoré ale obsahujú až desaťkrát menej vitamínu, ako by sme mali denne prijať. Najmenej déčka nájdeme v potravinách. Obsahujú ho napríklad rastlinný tuk, olej, hríby sušené na slnku, ale v zelenine ho budete hľadať márne.

6. Ako a kedy sa opaľovať, aby sme sa déčkom dostatočne zásobili a neublížili si?

Opaľovanie si netreba mýliť s grilovaním. 5 – 20-minútový pobyt na slnku, hoci aj medzi 11. – 15. hodinou nám počas dňa úplne stačí. Platí však zásada – čím je pokožka tmavšia, tým ťažšie preniká vitamín D pod kožu. Pôsobením slnka koža zhrubne a stáva sa nepreniknuteľným filtrom.

7. Je solárium vhodnou prípravou na opaľovanie?

Príprava na opaľovanie  v soláriách je nevhodná, pokožku  vôbec neochráni, práve naopak. UV žiarenie v soláriu môže byť až päťkrát silnejšie ako slnečné žiarenie a môže teda ublížiť viac než prirodzené opaľovanie na slnku.

8. Ochráni nás samoopaľovací krém pred spálením?

Samoopaľovacie krémy sú určite najbezpečnejším spôsobom chytania bronzu, ide o neškodné kozmetické prípravky. Ale zdôrazňujem, že na slnku neplnia ochrannú funkciu! Ak si ich nanesiete a  nepoužijte krém s ochranným faktorom, slnko vás spáli rovnako, ako človeka so snehobielou pokožkou.

9. Ako predchádzať spáleniu kože na dovolenke?

V lete, a nielen na dovolenke, sa treba vyhýbať pobytu na slnku medzi 11. – 15. hodinou. Ak ste v tom čase pri vode, zdržiavajte sa pod slnečníkom, ale aj v tieni sa pravidelne a dostatočne natierajte. "Pri športovaní si oblečte tričko s dlhými rukávmi. Napríklad v Austrálii ľudia bežne nosia aj plavky s dlhými rukávmi, u detí je to samozrejmosť. Čím ste bližšie k rovníku, tým vyšší ochranný faktor by ste mali používať.


10. Môžem svoju pokožku pripraviť na chytanie bronzu?

Využite silu beta-karoténu. Približne mesiac pred plánovanou dovolenkou pri mori alebo pred letnou opaľovacou sezónou sa odporúča dodať organizmu vyššie dávky beta-karoténu, ktorý pomáha sfarbovať pokožku do zlatohneda.

11. Plní betakarotén aj ochrannú funkciu pred vznikom rakoviny?

Najvýznamnejším účinkom na organizmus je jeho antioxidačná schopnosť – potláča škodlivý vplyv voľných radikálov vznikajúcich v pokožke v dôsledku pôsobenia UV žiarenia. Možno ho označiť ako skvelý „lapač“ voľných radikálov. Vďaka nemu pokožka rýchlejšie zhnedne, toto sfarbenie si dlhšie udrží a zníži sa i možné poškodenie kože voľnými radikálmi. Taktiež pomáha predchádzať vzniku vrások a obmedzuje proces starnutia pokožky.

12. Čo obsahuje najviac betakaroténu?

Asi najznámejším jeho zdrojom je mrkva, ale obsahuje ho aj rebarbora, špenát, mango, červená či žltá paprika, lesné ovocie, žltý a červený melón. Aby ste však prijali dostatočné množstvo beta-karoténu, museli by ste zjesť tieto potraviny na kilá. Preto sa počas letnej opaľovacej sezóny odporúča doplniť jeho potrebné množstvo špeciálnymi doplnkami výživy, ktoré kúpite v lekárni. Tie správne obsahujú aj iné účinné látky, napríklad vitamín E, C, výťažok z nechtíka lekárskeho či selén.

13. Čo robiť, keď sa spálim?

Ak pokožka sčervenie, treba na ňu aplikovať krém s panthenolom, aloe vera, schladiť ju obkladmi, vlhkými uterákmi, výborný je jogurt či potieranie smotanou. Ak sa objavia aj pľuzgiere, je už potrebná aj aplikácia kortikoidov, návšteva lekára a začatie potrebnej liečby, najmä keď výsledkom slnenia je i zvýšená horúčka.


14. Ktoré kozmetické ošetrenia pleti sú v lete potrebné a ktoré zakázané?

V lete je nevyhnutná hydratácia zvnútra i zvonku. To znamená, dodržiavanie pitného režimu a používanie viac hydratačných a menej výživných a ťažkých krémov. "Vhodné sú masky, bezihlové techniky aj mezoterapia. V lete sa však nerobí dermabrazia ani odstraňovanie pigmentových škvŕn.

15. Kto by sa mal slnku úplne vyhýbať?

Deti do troch rokov by sa priamemu slnku vôbec nemali vystavovať, silné lúče neprospievajú ani ľuďom alergickým na slnko, strániť by sa ho mali aj tí, ktorí majú genetickú predispozíciu na vznik rakoviny, srdciari, ľudia s ochorením pečene a obličiek. Slnenia sa treba zdržať aj počas užívania antibiotík.

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.